לוגו חתולים שמחים - Happy Cats Logo

חתול מאו מצרי

Egyptian cat
לחצו על האייקון כדי לדלג לפי כותרת:

בגלל שמקור החתול הביתי הוא מאזור המזרח התיכון ומצרים בפרט, כשאנו מדברים על חתולים ממצרים, אנו יכולים להתייחס לחתולים האנטיקים שחיו במצרים הקדומה.

החתול היה בעל תפקיד דתי ותרבותי חשוב מאוד במצרים הקדומה. המצרים הפולחתים ראו בו יצוג לאלת בסטת, אלת הבית והמוזיקה. חתולים גורמו למעצר היתושים והעכברים שהיוו מזיקים לאחד משיטות המחיה החשובות ביותר במצרים – אחסון התבואה. בזכות זה, הם הפכו לבעלי כבוד גבוה.

מסיבה זו, כאשר חתול מת, הוא הובל לדרך פועלתית מיוחדת ולעיתים קברו אותו בצורה הדומה לאנשים. גם היו במצרים הקדומה בתי קברות מיוחדים לחתולים, שבהם הובלו אלפי חתולים מוממיהים.

בנוסף לכך, ישנם גם גזעים מודרניים שמקורם במצרים, כמו המאו המצרי.

חתול מצרי נח
חתול מצרי נח

המשמעות התרבותית של החתול במצרים הקדומה

במצרים הקדומה, החתול היה סמל של כבוד, הגנה, וגם עוז. הוא נחשב לקדוש והיה מגונן על ידי החוק. המצרים הפולחתים ראו בחתול הביתי יצוג לאלת בסטת, אלת הבית והמוזיקה. בזכות יכולתו להילחם במזיקים כמו עכברים ויתושים, החתול היה גם סמל להגנה על המחצבר.

 

האם המצרים הפולחתים פולחו את החתולים?

החתולים במצרים הקדומה היו בעלי מעמד חשוב, אך לא פולחו באופן דומה לאנשים. במקום זאת, הם הוערכו כאובייקטים בעלי סמליה דתית ורוחנית. כאשר חתול מת, הוא היה מקבל הלוויה מפוארתת, ולעיתים היה מוממה.

חתול מצרי
חתול מצרי

הקשר בין אלת בסטת לבין החתולים במצרים

בסטת הייתה אלה מצרית עתיקה שאחראית לבית, הפריון, המוזיקה והריקוד. היא הוצגה לעיתים בדמות של אשה בעלת ראש חתול או לינקס. החתולים, שנחשבו למגנים של הבית מפני חיות המזיק, הוצגו כסמלים לבסטת ולכן הוערכו במיוחד במצרים הקדומה.

 

למידע על עוד סוגי חתולים

 

איך היה נראה החתול המצרי הקדום?

חתולי מצרים הקדומה היו דומים במראהם לחתול הביתי המודרני, אך עם גוף רזה יותר ואוזניים גדולות. הם היו בעלי שיער קצר, ולרוב בצבעים של חום בהיר או חום כהה.

 

ההבדלים בין גזע המאו המצרי לבין חתולים אחרים

המאו המצרי הוא גזע חתול אנטיקי, והוא אחד החתולים המעטים בעולם שיש לו פרוות מנומרת. הוא ידוע באוזניו הגדולות, הגוף הרזה שלו והזנב הארוך. בנוסף למראהו הייחודי, המאו המצרי ידוע גם בקולו המיוחד הדומה לציוויל.

חתול מצרי פנים
חתול מצרי פנים

האם חתולים כיום במצרים הם היורשים של החתולים הקדומים?

החתולים במצרים היום הם מגוון של גזעים וצורות. על אף שהם עשויים להיות ההמשך הביולוגי של החתולים הקדומים, הם אינם בהכרח המכנים הישירים של החתולים שחיו בזמנו של פרעה.

 

אילו אתרים ארכיאולוגיים במצרים מצאו בהם מוממיות של חתולים?

בין האתרים הארכיאולוגיים בהם נמצאו מוממיות של חתולים בולטת העיר בובסטיס, שבה נמצא מסהב גדול של מוממיות חתולים. כן, באופן כללי, הכנת מוממיות של חתולים הייתה פרקטיקה פופולרית במצרים הקדומה, ומוממיות אלו היו אף משודרות כאובייקטים דתיים.

 

הכנסו לראות את מאגר החתולים שלכם בHappyCats ישראל.

שיתוף בפייסבוק
שיתוף בוואטסאפ
שיתוף בטלגרם

לא מצאת את התשובה לשאלה? שלח/י לנו הודעה!

מאמרים אחרונים